▣ Uyumluluk kontrollü sunucu parçaları◎ Hakkımızda✉ İletişim

GÜÇ

Sunucu güç kaynağı (PSU) seçimi: watt hesabı, giriş gerilimi, verimlilik ve kablo tipleri

Sunucu güç kaynağı seçerken en sık yapılan iki hata, "ne kadar büyük o kadar iyi" diye düşünmek ve etiketteki watt değerinin her koşulda geçerli olduğunu sanmaktır. Oysa aynı güç kaynağı 230 V'ta verdiği gücü 110 V'ta veremeyebilir. Gereğinden büyük bir ünite verimsiz bölgede çalışabilir. Farklı modelde iki ünite ise yedekliliği tamamen bozabilir. Bu rehber; watt hesabını, giriş geriliminin etkisini, verimlilik sınıflarını ve kablo tiplerini HPE, Dell ve Lenovo belgelerine dayanarak anlatır. Yedekliliğin temel mantığını ayrıca redundant güç kaynağı rehberinde özetledik.

✓ Kaynaklara dayalı✓ Son güncelleme: 14 Ekim 2026✓ Güç rehberi

Kapsam: HPE ProLiant Gen10/Gen11, Dell PowerEdge 14. ve 15. nesil (ör. R740, R750) ve Lenovo ThinkSystem SR650/SR650 V2/SR650 V3 raf sunucularında AC güç kaynakları. DC (-48 V) ve yüksek gerilim DC üniteler kapsam dışıdır. Model listeleri değişebilir; kendi sunucunuzun güncel QuickSpecs, teknik özellik ve kullanıcı kılavuzunu esas alın.

Adım 1: Watt ihtiyacını tahminle değil, üretici aracıyla hesaplayın

Güç tüketimi işlemci TDP'sine, bellek, disk, GPU ve ağ kartlarına göre çok değişir. Üç üretici de bu hesap için bir araç sunar:

ÜreticiAraçBelgedeki rolü
HPEHPE Power AdvisorPlatform ve seçenekleri yapılandırarak güç tüketimini tahmin eder. Boşta, kullanımda, en yüksek ve ayrılmış (allocated) gücü gösterir, gücü yetersiz yapılandırmalarda uyarır. DL380 Gen11 QuickSpecs, güç kaynağı seçmeden önce bu aracın çalıştırılmasını önerir.
DellEnterprise Infrastructure Planning Tool (EIPT)R750 teknik özellikler sayfası, yapılandırma seçerken ya da yükseltirken güç tüketiminin bu araçla (Dell.com/calc) kontrol edilmesini önerir.
LenovoLenovo Capacity Planner (LCP)Lenovo'nun enerji verimliliği belgesine göre, belirli bir yapılandırmanın en kötü durum ve tipik tüketimini satın almadan önce gösterir. SR650 V3 kılavuzu da gereken güç kapasitesinin bu araçla hesaplanmasını ister.

Araçtan çıkan rakamı nasıl okumalı? 1+1 yedekli bir sunucuda, bir ünite arızalandığında kalan ünite yükün tamamını tek başına taşır. Lenovo'nun belgesi de yedekliliği böyle tanımlar. Bu yüzden ölçüt şudur: aracın verdiği en yüksek tüketim, tek bir güç kaynağının o giriş gerilimindeki kapasitesinin altında kalmalıdır. İki ünitenin toplam gücü değil, tek ünitenin gücü önemlidir.

Dell R740 kılavuzu bu ayrımı açıkça yapar: iki özdeş ünite takıldığında BIOS'ta "1+1 (yedekli)" ya da "2+0 (yedeksiz)" seçilebilir. 2+0'da iki ünite birlikte yükü taşır. Biri arızalanırsa sunucu korunmaz.

Araca bugünkü değil, sunucunun ömrü boyunca ulaşacağı yapılandırmayı girin; planlanan ikinci işlemci, bellek ya da GPU dahil (bkz. sunucuya ikinci işlemci ekleme).

Adım 2: Giriş gerilimini kontrol edin; 110 V ile 230 V aynı watt değildir

Güç kaynağının etiketindeki değer çoğu zaman yüksek gerilimde (high-line, 200–240 V AC) geçerlidir. Düşük gerilimde (low-line, 100–127 V AC) bazı ünitelerin çıkışı düşer, bazıları hiç çalışmaz. Belgelerdeki örnekler:

ÜreticiGüç kaynağıDüşük gerilimde (100–120 V) durum
Dell (R750)1100 W ve 1400 W ACÜnite başına 1050 W'a düşer
Dell (R750)2400 W ACÜnite başına 1400 W'a düşer
Dell (R750)700 W, 1800 W, 2800 W Titanium (HLAC)Yalnız 200–240 V AC
HPE Flex Slot500 W ve 800 W Platinum, 1000 W Titanium100–240 V aralığında aynı değer
HPE Flex Slot1600 W PlatinumYalnız 200–240 V AC
HPE Flex Slot1800–2200 W TitaniumYalnız 200–240 V; 200 V'ta 1800 W civarı, 2200 W için 240 V gerekir
Lenovo SR650 V3750 W ve 1100 W110 V'u da destekler; diğer seçenekler 220 V içindir
Lenovo SR650 V2500 W, 750 W, 1100 W110 V'u da destekler

Ek iki not:

İki ünite farklı gerilimden beslenmemeli. Dell'in bilgi bankası makalesine göre bir ünite high-line, diğeri low-line beslenirse low-line ünite "Incorrectly Configured" olarak işaretlenir ve güç yedekliliği devre dışı kalır. Nedeni, 1100 W ve üzeri ünitelerin low-line'da daha düşük güç bildirmesidir. Dell bunun tasarım gereği olduğunu ve iki ünitenin aynı gerilimden beslenmesi gerektiğini belirtir.

Adım 3: Verimlilik sınıfını seçin (80 PLUS Platinum / Titanium)

80 PLUS programı, sertifikalı güç kaynaklarının anma yükünün %10, %20, %50 ve %100'ünde en az %80 verimli olmasını şart koşar. Platinum ve Titanium bu programın üst seviyeleridir:

Bu, "büyük olsun" yaklaşımının neden yanlış olduğunu gösterir. 400 W çeken bir sunucuya 1600 W'lık iki ünite takmak, her üniteyi eğrinin düşük verimli ucunda çalıştırır. Doğru seçim, araçla hesaplanan en yüksek tüketimi tek başına karşılayan ve bunu makul bir payla yapan ünitedir.

Türkiye için HPE notu. HPE'nin DL380 Gen10 QuickSpecs'ine göre 1 Ocak 2024'ten itibaren AB, AEA, Birleşik Krallık, İrlanda, İsviçre ve Türkiye'ye satılan birimlerde AC güç kaynaklarının daha verimli olması gerekir: çok çıkışlı ünitelerde %94, tek çıkışlılarda %96. Flex Slot üniteleri tek çıkışlıdır. Belgede bu şartı karşılayan parça numaraları 865438-B21, P03178-B21 ve P44712-B21 olarak verilir. Yeni bir HPE yapılandırması planlıyorsanız güncel QuickSpecs'teki bu notu kontrol edin.

Adım 4: Form faktörü ve "aynı model" kuralı

HPE Flex Slot. HPE, ProLiant sunucularında Flex Slot (Flexible Slot) adlı güç kaynağı ailesini kullanır. Belgeye göre bu ünitelerin tamamı hot-plug ve araçsız takılır. Farklı watt seçenekleri, güç kaynağını yapılandırmaya göre doğru boyutlandırmayı (right-size) kolaylaştırır. Ama aynı aileden olmak, her ünitenin her sunucuda aynı davrandığı anlamına gelmez. Yukarıdaki 1800–2200 W örneğinde olduğu gibi, desteklenen ünite ve değer sunucunun QuickSpecs'ine göre doğrulanmalıdır.

Dell. R750 teknik özelliklerine göre bu nesilde 60 mm ve 86 mm genişliğinde iki farklı ünite boyu vardır. R740 kılavuzuna göre önceki nesil PowerEdge ünitelerini karıştırmak, watt değeri aynı olsa bile desteklenmez.

Lenovo. ThinkSystem kılavuzları, sunucudaki iki güç kaynağının aynı watt değerinde olmasını ister. Farklı watt değerinde bir üniteye geçilirken, seçenekle gelen güç bilgisi etiketinin sunucudaki mevcut etiketin üzerine yapıştırılması gerekir.

Neden iki ünite birebir aynı olmalı? Üç üretici de karışık kurulumu reddeder:

Watt yükseltmesi yapacaksanız iki üniteyi birlikte değiştirmeniz gerekir.

Adım 5: Kablo ve konnektör tipini PDU ile eşleştirin

Sunucu güç kaynakları ev tipi fiş değil, IEC tipi konnektörler kullanır. Kablonun bir ucu güç kaynağındaki girişe, diğer ucu PDU'daki çıkışa takılır. En yaygın çiftler şunlardır:

Dell R750 tablosu, kablo tipinin ünite gücüne göre değiştiğini gösterir:

Dell R750 güç kaynağıKablo tipi (belgeye göre)
700 W, 800 W, 1100 W, 1400 WC13
1800 WC15
2400 WC19
2800 WC21

Sipariş öncesinde kabinetteki PDU'nun çıkış tiplerini (C13 mü, C19 mu) ve boş çıkış sayısını kontrol edin. Dell'in uyarısına göre güç kablolarının ve ara kabloların değerleri sistemin etiketindeki değerlere uygun olmalıdır.

Adım 6: Hot-plug pratikte ne demek?

Hot-plug (Dell'de hot-swap) üniteler sunucu kapatılmadan değiştirilebilir. Ancak iki koşul vardır:

Yedekli sistemlerde verimlilik için ek modlar da vardır. HPE'de varsayılan "load balanced" moddur. Sistem ROM ayarlarından "high efficiency" moda geçilebilir. Bu modda yük birincil üniteye verilir, ikincisi boşta bekler. Dell'in "hot spare" özelliğinde ünitelerden biri uyku moduna geçer. Varsayılan ayarlarla etkin ünitenin yükü %50'yi aşınca uyanır, %20'nin altına düşünce yeniden uyur. Lenovo bu davranışı "Zero Output" olarak adlandırır.

Sipariş öncesi kontrol listesi

  1. Sunucu modelini doğrulayın. HPE'de Product Number ile parça bulma yöntemini kullanabilirsiniz.
  2. Tam yapılandırmayı üretici aracına girin. HPE Power Advisor, Dell EIPT veya Lenovo Capacity Planner.
  3. Tek ünite kuralını uygulayın. En yüksek tüketim, tek ünitenin kapasitesini aşmamalı.
  4. Giriş gerilimini kontrol edin. 110–120 V besleme varsa düşük gerilim değerine bakın; iki üniteyi aynı gerilimden besleyin.
  5. Verimlilik sınıfını seçin. Platinum mu Titanium mu; aşırı büyük ünite seçmeyin.
  6. İki üniteyi aynı parça numarasından seçin. Farklı watt, farklı nesil ya da AC/DC karışımı yok.
  7. Kablo ve PDU çıkışlarını eşleştirin. C13/C14 mü, C19/C20 mi?
  8. Uyumluluğu doğrulayın. Parça bul sayfasında sunucunuza uygun güç kaynaklarını listeleyebilirsiniz.

Sık sorulan sorular

800 W yerine 1600 W takarsam daha güvenli olmaz mı? Her zaman değil. Gereksiz büyük ünite, verimlilik eğrisinin düşük ucunda çalışır. Ayrıca HPE'nin 1600 W Flex Slot ünitesi yalnız 200–240 V ile çalışır ve watt'ı değiştirecekseniz iki üniteyi de değiştirmeniz gerekir.

Bir tarafa 800 W, diğer tarafa 1600 W takabilir miyim? Hayır. HPE, Dell ve Lenovo belgeleri iki ünitenin aynı model ve aynı watt'ta olmasını ister. Dell'e göre karışık kurulum uyumsuzluk hatasına ya da sistemin açılmamasına yol açar.

Eski nesil sunucudan sökülen güç kaynağını yeni sunucuda kullanabilir miyim? Dell R740 kılavuzuna göre önceki nesil PowerEdge ünitelerini karıştırmak, watt aynı olsa bile desteklenmez. HPE'de ünite aynı Flex Slot ailesinden olsa bile desteklenen ünite listesi sunucunun QuickSpecs'inden doğrulanmalıdır.

Ofisteki prizler 230 V; düşük gerilim kısıtları beni etkiler mi? Şebekeye ya da 230 V çıkışlı UPS'e bağlıysanız genellikle etkilemez; kısıtlar 110–120 V beslemede devreye girer. İki üniteyi farklı gerilimden beslemeyin.

Kaynaklar

Bu rehber genel bilgilendirme amaçlıdır. Desteklenen güç kaynakları ve değerleri; sunucu modeli, nesli, firmware sürümü ve yapılandırmaya göre değişir. Elektrik tesisatı ve PDU bağlantıları yetkili personel tarafından yapılmalıdır. Sipariş öncesi Server Parça ekibi uyumluluğu teklifle birlikte doğrular.