Kapsam: HPE ProLiant Gen10 (Smart Array SR ailesi), Gen10 Plus (SR ve MR aileleri) ve Gen11 (MR ailesi, SR932i-p, Intel VROC). Synergy'ye özgü kartlar ve Gen12 bu yazının kapsamı dışındadır. Denetleyici QuickSpecs belgeleri uyumlu sunucu listesi vermez, okuru sunucunun kendi belgesine yönlendirir. Bu yüzden kartın sizin sunucunuzda desteklenip desteklenmediğini her zaman sunucunun QuickSpecs belgesinden doğrulayın.
Üç yaklaşım: yazılım RAID, donanım RAID ve HBA modu
Yazılım RAID (software RAID). RAID hesabını sunucunun işlemcisi ve işletim sistemi sürücüsü yapar. Ayrı bir kart yoktur, diskler anakarttaki gömülü SATA portlarına bağlanır. Gen10'daki S100i, Gen10 Plus'taki SR100i ve Gen11'deki Intel VROC bu gruptadır. Ucuzdur ama sınırları belirgindir:
- S100i (Gen10): Yalnızca SATA diskleri, en fazla 14 sürücüyü ve RAID 0/1/5/10'u destekler. Yalnızca Windows Server ve Hyper-V Server ile çalışır. HPE, Linux ve VMware kullanıcılarına gömülü SATA portlarını AHCI modunda çalıştırmalarını söyler; bu modda S100i devre dışı kalır. S100i, MR denetleyicilerle birlikte desteklenmez.
- SR100i (Gen10 Plus): HPE'ye göre yalnızca Gen10 Plus sunucular içindir. QuickSpecs'te DL325 Gen10 Plus ve Apollo 2000 Gen10 Plus geçer. Bu çözüm de yalnızca Windows'u destekler.
- Intel VROC (Gen11): SATA tarafında RAID 0/1/5/10 sunar. Varsayılan olarak kapalıdır, BIOS'tan açılması gerekir ve yalnızca UEFI modunda çalışır. ML30 Gen11 QuickSpecs, VROC SATA RAID'in VMware'i desteklemediğini açıkça yazar. DL380 Gen11 QuickSpecs'e göre NVMe disklerde VROC ile RAID kurmak ayrı bir lisans ister: Standard lisans RAID 0/1/10, Premium lisans RAID 0/1/5/10 açar.
Donanım RAID (hardware RAID). RAID hesabını kartın kendi işlemcisi yapar, işletim sistemi yalnızca mantıksal sürücüyü (logical drive) görür. Önbellekli (cache) modeller yazma performansını artırır. Ancak elektrik kesintisinde önbellekteki verinin korunması için enerji paketi gerekir.
HBA / geçiş modu (pass-through, JBOD). Diskler işletim sistemine tek tek ve olduğu gibi sunulur. VMware vSAN, ZFS ya da Windows Storage Spaces gibi diskleri kendisi yöneten yazılımlar bu modu ister. HPE'nin SR ve MR kartları mixed mode destekler: Aynı kartta bazı disklerle RAID birimi kurulurken diğer diskler HBA/JBOD olarak sunulabilir. RAID seviyelerinin kendi aralarındaki farkları için sunucu RAID seviyeleri rehberine bakabilirsiniz.
Model adları nasıl okunur?
| Ad parçası | Anlamı | Örnek |
|---|---|---|
| -a | Type-a modüler kart. Sunucudaki ayrılmış depolama yuvasına takılır ve PCIe genişleme yuvası harcamaz. HPE belgelerinde AROC olarak da geçer. | P408i-a, MR416i-a |
| -p | Standart PCIe takılabilir (plug-in) kart | P408i-p, SR932i-p |
| -o | OCP NIC 3.0 form faktörü (Gen11) | MR408i-o, MR416i-o |
| i / e | Dahili (internal) / harici (external) bağlantı | P408i-p / P408e-p |
| E / P (Gen10) | Essential RAID (önbelleksiz) / Performance RAID (önbellekli) | E208i-a / P408i-a |
| MR / SR | MR: Broadcom MegaRAID tabanlı aile. SR: Smart Array (SmartRAID) yazılım yığını | MR416i-o / SR932i-p |
Model numarasının son iki hanesi, QuickSpecs tablolarındaki dahili hat (lane) sayısıyla örtüşür: 408 → 8 hat, 816 → 16 hat, MR416 → 16 hat.
Type-a ile -p arasındaki fark performansla değil, yuva planlamasıyla ilgilidir. Type-a kart, PCIe yuvalarını GPU, ağ kartı ya da NVMe adaptörü için boş bırakır. Ancak her şasede type-a yuvası bulunmaz; kendi modelinizi kontrol edin (bkz. şasi tipleri).
Gen10: Smart Array SR ailesi
HPE Smart Array SR Controllers QuickSpecs'e göre:
| Model | Form | Önbellek | RAID seviyeleri | Dahili/harici hat |
|---|---|---|---|---|
| E208i-a | Type-a | Yok | 0, 1, 5, 10 | 8 dahili |
| E208i-p | PCIe | Yok | 0, 1, 5, 10 | 8 dahili |
| E208e-p | PCIe | Yok | 0, 1, 5, 10 | 8 harici |
| P408i-a | Type-a | 2 GB FBWC | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 | 8 dahili |
| P408i-p | PCIe | 2 GB FBWC | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 | 8 dahili |
| P408e-p | PCIe | 4 GB FBWC | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 | 8 harici |
| P816i-a | Type-a | 4 GB FBWC | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 | 16 dahili |
Tablodan çıkan pratik sonuçlar şunlar:
- Bu kartların tamamı PCIe 3.0 x8 bağlantılıdır ve yalnızca 12G SAS ile 6G SATA sürücüleri destekler. QuickSpecs'te NVMe geçmez.
- RAID 6 ve 60 yalnızca P serisinde vardır. E serisi kartlar RAID 5 kurabilir ama önbellekleri yoktur.
- Tüm modellerde mixed mode (RAID ve HBA bir arada) bulunur. Yönetim HPE Smart Storage Administrator (SSA) ile yapılır.
Gen10 Plus: SR ve MR aileleri yan yana
Gen10 Plus ile HPE iki ayrı aile sunmaya başladı. Bu kartların hepsi tri-mode çalışır: Aynı denetleyiciye NVMe, SAS ve SATA sürücüler bağlanabilir.
| Model | Form | Önbellek | RAID seviyeleri | Port / sürücü |
|---|---|---|---|---|
| SR416i-a | Type-a | 4 GB | 0, 1, 1 TP, 5, 6, 10, 10 TP, 50, 60 | 16 tri-mode |
| SR932i-p | PCIe (tam yükseklik) | 8 GB "wide cache" | 0, 1, 1 TP, 5, 6, 10, 10 TP, 50, 60 | 32 tri-mode, 24G SAS |
| MR216i-a / MR216i-p | Type-a / PCIe | Yok | 0, 1, 10 | 16'ya kadar |
| MR416i-a / MR416i-p | Type-a / PCIe | 4 GB FBWC | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 | 16'ya kadar |
"TP" ile gösterilen seviyeler, HPE'nin üçlü yansıtma (triple mirror) seçenekleridir.
İki aile arasındaki fark yalnızca isimde değildir. HPE, MR kartlarının SR ailesindeki SSA ve SR Secure Encryption gibi yazılım ve özellikleri desteklemediğini belirtir. MR kartları MR Storage Administrator ve StorCLI ile yönetilir. MR216 modelleri QuickSpecs'te HBA/geçiş kullanımı için tarif edilir.
Gen11: MR ailesi, OCP yuvası ve SR932i-p
HPE Compute MR Controllers QuickSpecs'e göre Gen11 kartlarının hepsi PCIe Gen 4.0 x8 ana bağlantılıdır. Tri-mode olarak 16 Gb/s NVMe, 12 Gb/s SAS ve 6 Gb/s SATA destekler, mixed mode (RAID ve/veya JBOD) sunar.
| Model | Form | Önbellek | RAID seviyeleri | En fazla sürücü |
|---|---|---|---|---|
| MR216i-p | PCIe HH/HL | Yok | 0, 1, 10 | 16 |
| MR216i-o | OCP NIC 3.0 | Yok | 0, 1, 10 | 16 |
| MR416i-p | PCIe HH/HL | 8 GB FBWC | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 | 16 |
| MR416i-o | OCP NIC 3.0 | 8 GB FBWC | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 | 16 |
| MR408i-o | OCP NIC 3.0 | 4 GB FBWC | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 | 8 |
Gen11 kartları DMTF SPDM desteğiyle iLO 6 üzerinden sertifikaya dayalı kimlik doğrulaması yapar.
DL380 Gen11 QuickSpecs ise şu ayrıntıları ekler:
- Gömülü yazılım RAID 14 SATA portludur, bunların 12'si erişilebilir.
- Tri-mode seçenekler MR416i-p/-o, MR216i-p/-o ve MR408i-o'dur.
- SR932i-p Gen11 de desteklenir ama fiziksel ve elektriksel olarak x16 olan bir riser yuvası ister.
-o modelleri OCP yuvasına takılır. OCP ağ kartı da planlıyorsanız sunucunuzdaki OCP yuvası sayısını önceden kontrol edin.
Önbellek ve enerji paketi (Smart Storage Battery)
Önbellekli kartlar (FBWC), elektrik kesildiğinde önbellekteki veriyi kalıcı belleğe aktarmak için bir enerji kaynağına ihtiyaç duyar. HPE belgelerinde bu konu nesle göre şöyle geçer:
- Gen10 SR: HPE Smart Storage enerji paketi Performance RAID (P serisi) kartlar için gereklidir.
- Gen10 Plus SR: Enerji paketi önbellekli kartlar için gereklidir.
- Gen11 MR: Denetleyici QuickSpecs'i enerji paketini MR416i ve MR408i-o için "isteğe bağlı" olarak listeler. Buna karşılık DL380 Gen11 QuickSpecs, önbellekli denetleyiciler için iki seçenekten birinin gerekli olduğunu yazar. Belgeler çeliştiğinde sunucunun QuickSpecs'ine uyun.
Enerji paketi seçenekleri:
| Parça | Parça kodu |
|---|---|
| HPE 96W Smart Storage Lithium-ion Battery, 145 mm kablo kiti | P01366-B21 |
| HPE 96W Smart Storage Lithium-ion Battery, 260 mm kablo kiti | P01367-B21 |
| HPE Smart Storage Hybrid Capacitor, 145 mm kablo kiti | P02377-B21 |
| HPE Smart Storage Hybrid Capacitor, 260 mm kablo kiti | P02381-B21 |
HPE'ye göre 96W batarya birden fazla aygıtı destekler. Hybrid Capacitor ise yalnızca Gen10 ve sonrası sunucularda desteklenir; takmadan önce sistem BIOS sürümünün doğrulanması gerekir. Kablo boyu sunucuya göre değişir, doğru kiti sunucunun QuickSpecs belgesinden seçin.
NS204i: önyükleme için ayrı aygıt
HPE Boot Device Options QuickSpecs'e göre:
- NS204i-p, Intel Gen10 ve Gen10 Plus sunucular için PCIe kart biçiminde bir önyükleme (boot) aygıtıdır. İçinde 2 × 480 GB M.2 NVMe SSD bulunur ve fabrikada donanım RAID 1 olarak yapılandırılmıştır. İşletim sisteminin yerleşik NVMe sürücüsüyle çalışır, ayrı sürücü gerektirmez.
- NS204i-u, Gen11 ve Gen12 için sıcak değiştirilebilir (hot-plug) bir sürümdür ve RAID 1 birimini kendisi oluşturur.
İki aygıt da HPE'ye göre yalnızca işletim sistemi önyüklemesi içindir. Bu yüzden RAID kartının yerini almazlar; işletim sistemini veri disklerinden ayırıp ön disk yuvalarını veriye bırakmayı sağlarlar.
Sipariş öncesi kontrol listesi
- Sunucu nesli ve modelini doğrulayın. Ön paneldeki Product Number ile modeli teyit edin (bkz. Product Number ile parça bulma ve parça kodu nasıl bulunur).
- Disk türünü belirleyin. Gen10 SR kartları NVMe desteklemez. NVMe için Gen10 Plus/Gen11 tri-mode kartlara ya da VROC'a bakın (bkz. SAS, SATA ve NVMe farkları, sunucuya NVMe disk ekleme).
- RAID seviyesini seçin. RAID 6/60 gerekiyorsa E208 ve MR216 elenir.
- İşletim sistemini kontrol edin. S100i, SR100i ve VROC SATA'nın işletim sistemi kısıtları var. VMware'de yazılım RAID'e güvenmeyin.
- Yuvayı planlayın. Type-a, PCIe veya OCP yuvasından hangisinin boş olduğunu öğrenin.
- Enerji paketini ve kablo boyunu ekleyin. Önbellekli kartlarda sunucunun QuickSpecs'indeki şarta uyun.
- Yönetim aracını hesaba katın. SR kartları SSA ile, MR kartları MR Storage Administrator/StorCLI ile yönetilir. Aile değiştirecekseniz mevcut birimlerin aynen tanınacağını varsaymayın, geçişi yedek alarak planlayın.
- Uyumluluğu doğrulayın. Parça bul ekranında sunucu modelinizi seçerek doğrulanmış denetleyicileri görün.
Sık sorulan sorular
S100i ile VMware ESXi kurabilir miyim? Hayır. S100i yalnızca Windows Server ve Hyper-V Server'ı destekler. HPE, Linux ve VMware için portların AHCI modunda kullanılmasını önerir; bu modda yazılım RAID kapanır.
E208i-a ile RAID 5 kurulur mu? Evet, QuickSpecs E208 kartları için RAID 0/1/5/10 listeler. Ancak bu kartların önbelleği yoktur. RAID 6 ve 60 için P serisi gerekir.
Gen10 denetleyicisini Gen11 sunucuda kullanabilir miyim? Genel bir kural yoktur. DL380 Gen11 QuickSpecs, Gen10 nesli E208e-p'yi harici depolama için listeler; dahili tri-mode seçenekler ise Gen11 MR kartları ve SR932i-p Gen11'dir. Kararı sunucunun güncel QuickSpecs belgesine göre verin.
NS204i takarsam RAID kartına gerek kalır mı? Veri diskleri için kalır. NS204i yalnızca işletim sistemi önyüklemesi içindir. Veri dizisindeki disk değişimi için disk arızası ve sıcak değişim rehberine bakın.
Kaynaklar
- HPE, HPE Smart Array SR Controllers QuickSpecs, a00047736enw, Version 12 (2026). https://www.hpe.com/psnow/doc/a00047736enw
- HPE, HPE Smart Array S100i SR Gen10 Software RAID QuickSpecs, a00019427enw, Version 10. https://www.hpe.com/psnow/doc/a00019427enw
- HPE, HPE SR100i Gen10 Plus Software RAID QuickSpecs, a00094641enw, Version 6. https://www.hpe.com/psnow/doc/a00094641enw
- HPE, HPE SR Gen10 Plus Controllers QuickSpecs, a50002562enw, Version 8. https://www.hpe.com/psnow/doc/a50002562enw
- HPE, HPE MR Gen10 Plus Controllers QuickSpecs, a50002563enw, Version 9 (2023). https://www.hpe.com/psnow/doc/a50002563enw
- HPE, HPE Compute MR Controllers QuickSpecs, a50004311enw, Version 10 (2026). https://www.hpe.com/psnow/doc/a50004311enw
- HPE, HPE Boot Device Options QuickSpecs, a00094638enw, Version 16 (2026). https://www.hpe.com/psnow/doc/a00094638enw
- HPE, HPE ProLiant DL380 Gen11 QuickSpecs (depolama denetleyicileri bölümü), a50004307enw. https://www.hpe.com/psnow/doc/a50004307enw
- HPE, HPE ProLiant ML30 Gen11 QuickSpecs (Intel VROC notları), a50007008enw. https://www.hpe.com/psnow/doc/a50007008enw
Bu rehber genel bilgilendirme amaçlıdır. Kesin uyumluluk; sunucu modeli, şasi ve riser yapılandırması, firmware sürümü ve işletim sistemine göre değişir. Sipariş öncesi Server Parça ekibi uyumluluğu teklifle birlikte doğrular.